Old 04-04-14, 18:42   #1
unknown_H
drifter

unknown_H's Avatar

Default DIY: electric power steering

eto malo novosti nesto se kemijalo ko po obicaju pa da cujem komentare kritike misljenja,a i nekome ako se odluci mozda malo olaksa
mislim da u hr nitko nije slagao ovo u drift drlju,skalici imaju na ladi za rally i znam za yugu od mate kojim se vozi slalom i brdo,od driftera savic je krenuo kemijat na nissana,valjda je prije bilo kod sale ako sam dobro suzio,a meni je odavno bilo tako nesto na pameti jer sam po filmicima na yt vidio brdo ekipe vani sto vozi brdo,ss,rally posebno englezi sa starijim autima da imaju slozenu neku varijantu electric power steering
najvise me navelo na ovo cinjenica da se cesto javljaju problemi sa servom,pumpe,letve itd opterecenja su dosta velika,sto dovodi do extremnog pregrijavanja ulja i zakazivanja neceg,a da ne govorim o redovnom curenju ulja,dodatni lajtunzi po ionako naguzvanom motornom prostoru itd...

jos na ex kocku sam mislio kemijat sa volanom od punra al nakon dobrog spura i home made gevindi obicna mehanicka letva je radila dobro,a ima i dosta troska za sve napravit tako je odgodjeno do sad i onda malo kopanja po netu,nabavka potrebnih djelova i puno puno kemije

e sad da ne am vise evo ono bitno
elektricni servo motor,sa stupom volana i ecu+chip
servo letva e46 325 (puni ljevi-desni 3.5 okretaja) preradjena na mehanicku
i sljedi sve uvalit u bmw e30 ilitiga kocku,stup je jako tezak i masivan,moj ima i stelanje visine sto je u konacnici + al tokom izrade ubojstvo jer se sve mice ugl nakon nekoliko pokusaja slozen glavni nosac i pozicioniran sam stup da ne zapinje u pedale (kocnica/gas) opet da je u centru i malo blize jer je meni volan predaleko u kocki orginalno....
nesto sto me najvise mucilo je spajanje letve i stupa,inace kolko sam vidio ekipa reze doljnji dio stupa i nadosvasuje komad osovine orginal stupa,al to mi se bas nesvidja tim vise sto se time ubija opcija skidanja stupa eventualne prodaje dalje ko orginal ili slaganja na drugo auto,pa sam iskopao sve moguce "kardane" za stupove volana sto sam uspio nac i od jednog prihvatljive duzine preslozio krizeve da dobijem sa jedne strane uzubljenje kakvo treba stupu,a druga strana za e46 letvu,ujedno ovo je kardanic sa "amortizerom" znaci ulazi u sebe sto nedaj boze u slucaju nekog jaceg frontalnog udara moze spasit glavu stoga ga i vecina novih auta ima,za razliku od starih krama di je obicna sipketina pa ako se auto jace zguzva dobijes volan u gubicu,a usput sam rjesio i problem dva zgloba i onog gumenog spoja sto se redovito piga koji se nalaze u motornom prostoru i naveliko smetaju stavljanju ispusnih grana,sad je znaci jedan zglob u kabini i jedan dole na samoj letvi

zasad imam samo ovu sliku di su svi djelovi i rastavljen orginal stup volana od kocke
Click the image to open in full size.
za par dana kad se do kraja posvasaju nosaci opituraju i sve finalno slozi ide malo vise slika,sad vise ni nevidim na oci od svasanja i pun k mi je smrdljive kocke odo doma gledat fd i

Last edited by unknown_H; 04-04-14 at 18:44.
unknown_H is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 18:52   #2
fiatuno
griper

Default Re: DIY: electric power steering

od cega je volan corsa c?
fiatuno is offline   Reply With Quote
Old 09-04-14, 15:40   #3
unknown_H
drifter

unknown_H's Avatar

Default Re: DIY: electric power steering

oplo naravno
opcija je od punta 2 isto,neznam kako je sa elektronikom od njega sto se tice senzora pozicije i tvrdoce,jer punto tvornicki ima i onaj city prekidac za omeksati volan....
ima toga i u cliu peugeotu toyoti i dosta jos auta,al najcesce koriste ova dva opel fiat

ugl danas pospojio sve do kraja,malo hebe sa instalacijom treba i osigurac od min 50A ostale topi cin pipnes volan,al na kraju proradilo

ovako se cini odlicno,kad se na potenciometru full okrene iznenadjujuce mekano,na mistu volan motas dlanom bez problema a pod haubom je v8 gume su 215 45 17" + dosta povecan kut volana

sad treba docekat prvu probnu voznju da vidimo jeli to sve skupa cemu kako se ponasa volan sto se tice brzine vracanja itd
unknown_H is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules